Roztocze, Horyniec-Zdrój, Trasa rowerowa.

Trasa rowerowa, Roztocze, Horyniec-Zdrój, biegnie pięknymi szlakami położonymi w okolicach miejscowości Horyniec-Zdrój. Poniżej wpisu znajdują się linki do mapy ze zdjęciami oraz filmu, które ilustrują naszą wycieczkę. Opuszczając Horyniec-Zdrój przejeżdżamy obok zalewu położonego w lesie, gdzie dominującym zbiorowiskiem leśnym jest zniekształcony grąd wysoki. Gatunkami charakterystycznymi dla grądu wysokiego są: grab zwyczajny, buk zwyczajny, lipa drobnolistna, lipa szerokolistna, dąb szypułkowy. Trasa rowerowa, Roztocze, Horyniec-Zdrój, prowadzi nas dalej leśnymi drogami do Cerkwi Greckokatolickiej PW. ŚW. Praskewy, która należy do najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów drewnianego budownictwa cerkiewnego w Polsce. Położona jest na wzgórzu, otoczona jest murem z kamienia bruśnieńskiego, stąd również charakter obronny tej budowli. Cerkiew jest obiektem o charakterze późnogotyckim, zbudowaną na rzucie trzech kwadratów. Na ścianie ikonostasowej oraz w prezbiterium zachowała się polichromia malowana na drewnie. Jadąc trasą rowerową, Roztocze, Horyniec-Zdrój i podziwiając wspaniałe roztoczańskie widoki, docieramy do podnóża wzniesienia zwanego „buczyną” nie opodal wsi Nowiny Horynieckie. Usytuowana jest tu drewniana Kaplica Matki Bożej, zbudowana w 1893 r. w miejscu starszego obiektu. W otoczeniu kaplicy wybija kilka silnych źródeł lekko zmineralizowanej wody. Kaplica stanowi od dawna miejsce kultu okolicznych mieszkańców, a wodzie przypisuje się uzdrawiające działanie, szczególnie przy chorobach oczu. Trasa rowerowa, Roztocze, Horyniec-Zdrój, prowadzi nas przez piękny stary las do trzeciego charakterystycznego miejsca na naszej trasie, tzw.: „Świątyni Słońcka”. Przyjmuje się, że miejsce to służyło do kultu pogańskiego. Do dziś w miejscu tym przetrwało tylko kilka kamieni tworzących krąg, wraz z centralnie położonym kamieniem, który posiada wydrążony otwór. Według niektórych legend miał to być zegar astronomiczny, ukazujący ruch słońca, gdzie przez otwór w kamieniu miał padać promień słońca na odpowiedni kamień w kręgu, wyznaczający właściwą porę roku. Przebycie trasy rowerowej, Roztocze, Horyniec-Zdrój, pozwala nam podziwiać piękne roztoczańskie widoki, fantastyczne długowieczne bory jak i odwiedzić miejsca związane z historią tego regionu. Zachęcam do odbywania wycieczek rowerowych i odwiedzania Roztocza.

MAPA – ROZTOCZE, HORYNIEC-ZDRÓJ, TRASA ROWEROWA

FILM – ROZTOCZE, HORYNIEC-ZDRÓJ, TRASA ROWEROWA

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • del.icio.us
 • Mixx
 • Blip
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Wykop
 • Twitter
 • Reddit
 • StumbleUpon

84 thoughts on “Roztocze, Horyniec-Zdrój, Trasa rowerowa.

 1. Nie powiem, nawet by mi się chciało po tych trasach pochodzić, a co dopiero pojeździć na rowerze ale u mnie jeszcze sypie śnieg, ech, wiosna gdzie Ty się szlajasz?
  j

 2. Oh, piszesz znowu! Czesto patzylam, ale jakos cicho tu bylo.
  Lubie takie stare drewniane koscioly, w mojej okolicy na slasku jest takich kilka, gdy je zwiedzam, zawscze jestem zachwycona, one sa takie stare…

  Pozdrowienia!!!

 3. Witaj! Ileż to ciekawych rzeczy się dowiedziałam. Choćby lipa, nie wiedziałam, że jest drobnolistna i szerokolistna. Trasa piękna.Pozdrawiam

 4. Dziękuję za miły wpis -oczywiście to określenie ,, dzieła sztuki ,,potraktowałam z przymrużeniem oka…Ciekawa jestem ,kiedy powędrujesz rowerem po moich szlakach,nie powiem gdzie,ale jak trafisz ,to sprawdzę osobiście rowerem,co prawda zabytek ten mój rower,ale nie zamieniłabym go na żaden najnowszej generacji.

 5. Myślałam, że to Twoja pierwsza wycieczka w tym roku, ale za dużo zielni na zdjęciach…a za oknami biel. :)

 6. Nie da się ukryć, że trasa ciekawa. Jak znam życie , znowu Cię drogi zaprowadzą w ciekawe miejsca, a nas razem z Tobą.
  Dobrze, że już jesteś:)
  Pozdrawiam:)

 7. What a lovely scene for a bike ride! How interesting that this rock circle is in the middle of a forest; sounds like a mini-Stonehenge. Looks like spring has come to you!

 8. Piekna trasa,bardzo lubie rower i podróże,muszę kiedyś się wybrać na Roztocze.Ta cerkiew też piękna.Zapraszam na mojego blooga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge