Mazowsze, Park w Wilanowie, Trasa rowerowa.

Odwiedzając Warszawę obowiązkowym punktem na naszym szlaku powinien być Park w Wilanowie, który podlega Muzeum Pałacowi w Wilanowie. Poniżej wpisu znajduje się link do filmu, który ilustruje spacer przez to piękne miejsce. Planując też trasę rowerową przez południową część Warszawy należy pamiętać o Parku w Wilanowie. Początki parku sięgają drugiej połowy XVII wieku. Od początku władania Wilanowem przez króla Jana III Sobieskiego ogrody przy rezydencji królewskiej były otaczane szczególną troską przez ich właściciela. Na przestrzeni wieków ogrody ulegały przekształceniom, zgodnie z gustami kolejnych właścicieli. Obecny wygląd parku związany jest z rekonstrukcją przeprowadzoną zgodnie z projektem profesora Gerarda Ciołka w latach 50 XX w. W czasie prac konserwatorskich dokonano rekonstrukcji barokowego układu dróg i alejek. Na tarasie pałacowym ustawiono rzeźby postaci mitologicznych oraz stworzono bogaty parter o układzie geometrycznym z bukszpanowymi obwódkami otaczającymi trawniki, fontanny i kwiatowe kompozycje. W ogrodzie dolnym oprócz pięknych parterów znajdują się strzyżone szpalery drzew i liczne okazy starodrzewu składającego się z dorodnych grabów, lip, jesionów, topól nadwiślańskich i wiązów. Oprócz położonego centralnie ogrodu włoskiego w ramach Parku w Wilanowie należy wskazać m.in.: ogród kwiatowy, park angielsko-chiński w stylu krajobrazowym i romantycznym, ogród przy północnym skrzydle z Gajem Akademosa, angielski ogród krajobrazowy. Wpływ na charakter Parku w Wilanowie mają również osie widokowe wyznaczane przez aleje i prześwity w drzewostanie. Z Altany Chińskiej zbudowanej w latach 1806-1812 otwiera się wspaniały widok na Most Rzymski oraz na zatokę jeziora. Stając na brzegu jeziora możemy podziwiać piękne widoki jak również budynek wybudowanej w stylu gotyckim przepompowni służącej do celów zasilania fontann w parku. Trasy rowerowe biegnące ścieżkami, drogami i szlakami położonymi w tej części Warszawy pozwalają nam podziwiać wspaniałe obszary parkowe, ogrodowe i leśne jak również miejsca związane z historią kraju. Zachęcam do odwiedzania Muzeum Pałacu w Wilanowie jak i innych pięknych miejsc położonych w jego okolicach.

FILM – MAZOWSZE, PARK W WILANOWIE, TRASA ROWEROWA.

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • del.icio.us
 • Mixx
 • Blip
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Wykop
 • Twitter
 • Reddit
 • StumbleUpon

97 thoughts on “Mazowsze, Park w Wilanowie, Trasa rowerowa.

 1. Merci pour ton gentil message sur mon blog!
  Tes photos sont vraiment magnifiques, un jour peut-être j’aurais le bonheur de découvrir ce belle endroit!

  Bisou

  Manon

 2. Merci d eta visite et de ton petit mot sur mon blog, au sujet de cette belle maison d’hôtes dans les Landes;
  Je serai ravie de venir visiter tes pages d’autres fois, et je note ton nom dans mes liens sur ma page de gauche;
  bonne soirée
  à bientôt
  Christyn

 3. Obrigado por me dar a conhecer essa ciclo via bem com a paisagem que a envolve e a sua história.
  Aqui no Algarve existe uma ciclo via que atravessa parte do litoral e serra. Por todo o Pais, existem muitas vias para andar de bicicleta, um desporto muito praticado em Portugal.
  Obrigado pela sua visita, voltarei, não vi como segui-la. Saudações

 4. Niezwykle atrakcyjna trasa, widoki urzekające, szkoda tylko, że nie widziałam rowerzystów, którzy masowo powinni tam być.
  Serdecznie pozdrawiam.

  • In the first photograph is located a Palace in Wilanów, built for the king of Poland – of Jan III Sobieski:) Greetings

 5. A nice description of your ride. Your pictures describes nicely the old park and the kulturewlla buildings. You have an amazing ability to tell if your landscape / brita

 6. Witaj.Nie wiem co się porobiło,kiedy otwieram stronę główną,ukazuje mi się sam tytuł bloga i liczba komentarzy do ostatniego wpisu.Postanowiłam kliknąć na informacje i z tego miejsca na znaczek g+.Tu pokazały mi się dwa obrazki do ostatnich wpisów i dopiero klikając na jeden z nich otworzyła mi się strona.Jeżeli nadal będę mić problem,to będę odwiedzać Cię tylko na YouTube.
  Obiecałam sobie,że już w przyszłym roku,jeżeli zdrowie pozwoli,na pewno odwiedzę Warszawę i Wilanów.Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge