Warszawa, Las Bemowski, Trasa rowerowa.

 

Trasa rowerowa, Warszawa, Las Bemowski, biegnie ścieżkami leśnymi znajdującymi się na terenie kompleksu leśnego położonego na zachodnich krańcach Warszawy. Poniżej wpisu znajdują się linki do mapy ze zdjęciami i filmu, które ilustrują przebieg naszej wycieczki. Trasa rowerowa, Warszawa, Las Bemowski, wprowadza nas na tereny leśne od ul. Kocjana i prowadzi w kierunku rezerwatu „Łosiowe Błota”. Warszawa obok Sztokholmu i Berlina jest jedną z nielicznych stolic europejskich  posiadających lasy w granicach miasta. Las Bemowo jest pozostałością Puszczy Mazowieckiej w widłach rzek Wisły i Bzury. Do roku 1476 lasy te stanowiły własność książąt mazowieckich, później stały się dobrami królewskimi. Na terenie lasu znajdują się dwa Rezerwaty przyrody: „Łosiowe Błota”, „Kalinowa Łąka”. Trasa rowerowa, Warszawa, Las Bemowski, przed doprowadzeniem do rezerwatu „Łosiowe Błota” przebiega przez teren na którym znajdują się pozostałości po instalacjach wojskowych z okresu „Zimnej Wojny”. Nazwę rezerwatu „Łosiowe Błota” przyjęto od charakteru rezerwatu, którego obszar jest stale penetrowany przez łosie utrzymujące się w Uroczysku Bemowo lub przychodzące z Kampinoskiego Parku Narodowego. Rezerwat ten został utworzony ze względu na zachowanie zbiorowisk roślinności torfowisk niskich, charakterystycznych niegdyś dla Kotliny Warszawskiej. Po opuszczeniu rezerwatu następnych kilka kilometrów Trasy rowerowej, Warszawa, Las Bemowski, biegnie częścią lasu położoną obok Lotniska Bemowo. Przejeżdżamy tu obok pomnika upamiętniającego żołnierzy AK poległych  podczas „Powstania Warszawskiego”. Następnie kierujemy się do rezerwatu „Kalinowa Łąka”, który jest przykładem rezerwatu florystycznego obejmującego podmokłą, śródleśną łąkę ze stanowiskami unikalnych w rejonie Warszawy roślin takich jak: pełnik europejski, storczyk plamisty, goździk pyszny jak i wielu innych, które warto zobaczyć. Ostatnim charakterystycznym punktem na Trasie rowerowej, Warszawa, Las Bemowski, jest cmentarz wojskowy. Znajdują się na nim mogiły żołnierzy W.P. poległych w walkach we wrześniu 1939 r. i ofiar terroru zamordowanych w latach okupacji hitlerowskiej. Trasa rowerowa, Warszawa, Las Bemowski, jest łatwa do pokonania i pozwala nam odwiedzić ładne zielone tereny jak również przypomnieć o wydarzeniach z historii kraju. Zachęcam do odwiedzania tej części Warszawy i oczywiście pokonywania ścieżek leśnych na rowerze.

MAPA – WARSZAWA, LAS BEMOWSKI, TRASA ROWEROWA.

FILM – WARSZAWA, LAS BEMOWSKI, TRASA ROWEROWA.

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • del.icio.us
 • Mixx
 • Blip
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Wykop
 • Twitter
 • Reddit
 • StumbleUpon

90 thoughts on “Warszawa, Las Bemowski, Trasa rowerowa.

 1. I so much enjoyed looking at these. Pictures. However, I didn’t know how to change the language to English on my ipad. So sorry I don’t get to enjoy your descriptions. Thanks so much for visiting my blog.

 2. Ileż u nas jest w Polsze pięknych zakątków do zwiedzania.
  Po co mi obce kraje zwiedzać, najpierw muszę swój kraj poznać.
  I w dużej mierze go już poznałam, dzięki Tobie.
  A w Warszawie ciotka ma mieszka,
  więc jak tylko do niej pojadę,
  to nie omieszkam odwiedzić Lasu Bemowskiego.

  Cieplutko pozdrawiam.

 3. Cudowna trasa wśród przepięknej, świeżej zieleni.
  Na filmie zlokalizowałam ‘Łosiowe Błota’ tam, gdzie jakieś bunkry widziałam. Natomiast ‘Kalinowa Łąka’ to chyba te ukwiecone, podmokłe tereny?
  Piękna trasa, pełna pięknych drzew, kwiatów i historii.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

 4. Twoje posty są zawsze bardzo interesujące.
  Piszesz bardzo obrazowo.żałuję, że odległości są zbyt duże aby zobaczyć te magiczne opisane przez Ciebie miejsca.
  Pozdrawiam:)

 5. Hello Zielona!
  i just came by to thank you for your visit today… and to tell you that your images of the forest and the monument are wonderful.
  Greetings….peter/piotr:)

 6. „Moose Mud” is such a picturesque name! Kalinowa Meadow sounds like a beautiful place, just the type of place I’d love to visit.

 7. Myślę, że widziałem ten post. Ale, aby nie przegapić żadnego. Mam nadzieję, że do odbioru w mojej poczty :)
  Krajobraz z tych tras jest wspaniały.
  Życzę dobry weekend.
  przytulić

 8. Chciałoby się mieć więcej wolnego czasu i zwiedzać te wszystkie piękne miejsca… akurat w tych okolicach „błąka” się moja latorośl….mam nadzieję że będą tylko pozytywne wrażenia. Pozdrawiam serdecznie.

 9. Pogoda do wędrówek odpowiednia, a więc trzeba spędzać czas na łonie natury. U nas remont i natura musi poczekać. Pozdrawiam.

 10. Gdy mieszkałem na Bemowie, często eksplorowałem te okolice i rzeczywiście blisko Warszawy może być ciekawie.

  Zapraszam jednak też na przeciwną stronę stolicy, do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Teren też jest bardzo zróżnicowany – górki, bagna i kilka rzek. Raj dla rowerzystów i pieszych wędrowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge