Kujawy, Kruszwica, Trasa rowerowa.

Trasa rowerowa biegnąca szlakami i drogami położonymi na terenie Kujaw powinna prowadzić przez Kruszwicę, gdzie znajduje się „Mysia Wieża”, będąca pozostałością po zamku wzniesionym z rozkazu Kazimierza Wielkiego w latach 1332-1337. Poniżej wpisu umieszczony jest link do filmu, który ilustruje spacer wokół wieży. Pierwszy gród na terenie Kruszwicy powstał około 4 tysięcy lat temu, ale niektóre dowody wskazują, że na tych ziemiach przebywali ludzie już ponad 8 tysięcy lat temu. Najbardziej intensywne osadnictwo wokół jeziora Gopło odbywało się w okresie kultury łużyckiej. Wszystkie osady miały charakter obronny, a najlepiej przebadany gród wybudowany został na Ostrowie Rzępowskim, około 500 lat p n.e. Na terenie Starego Rynku w Kruszwicy odkryto także pozostałości po osadach pochodzących z około VI w n.e. Rozwojowi osadnictwa w rejonie jeziora Gopło sprzyjały przebiegające przez te tereny szlaki handlowe: szlak bursztynowy – biegnący z południa Europy przez Bramę Morawską, Opole, Kalisz, Konin, Kruszwicę i Inowrocław do Bałtyku oraz szlak łączący Ruś z Gnieznem i Poznaniem. Jedną z najbardziej znanych legend związanych z Kruszwicą jest legenda o Popielu. To tu myszy miały go pożreć. Myszy nie symbolizują jednak zwierząt, a ludzi, korsarzy normańskich, którzy w tym czasie przebywali na terenie Polan oraz Goplan i złupili tę okolicę. Inna legenda związana z „Mysią Wieżą” to „Tajemnica Czakramu”. Czakram to tak zwany „gruczoł ziemi” – jak twierdzą Hindusi. Jest to kamień nieznanego pochodzenia, który wydziela pozytywną energię. Poprawia samopoczucie psychiczne i likwiduje drobne dolegliwości fizyczne. Hindusi wierzą, że na świecie jest zaledwie siedem czakramów, w tym jeden na krakowskim Wawelu. Prawdopodobnie jednak mogą też istnieć tzw. pomocnicze czakramy o słabszych właściwościach prozdrowotnych. W Polsce są dwa takie kamienie: w Niepołomicach oraz w Kruszwicy. W okolicach jeziora Gopło znajduje się wiele wspaniałych tras rowerowych, które warto pokonać na rowerze lub pieszo. Zachęcam do odwiedzania Kruszwicy, poznawania historii tego miasteczka, jak również legend i opowieści o tym miejscu.

FILM – KUJAWY, KRUSZWICA, TRASA ROWEROWA.

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • del.icio.us
 • Mixx
 • Blip
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Wykop
 • Twitter
 • Reddit
 • StumbleUpon

114 thoughts on “Kujawy, Kruszwica, Trasa rowerowa.

  • Gdy odwiedzam piękne miejsca samopoczucie zawsze mi dopisuje, więc i obok czakramu było rewelacyjnie:) Serdecznie pozdrawiam

 1. Legend trochę znam, ale w Kruszwicy nie byłam. Bardzo ciekawe informacje przekazałaś, a i zdjęcia są bardzo ładne. Pozdrawiam.

 2. Una ruta muy antigua de la que debe de tener su interes pasearse por los senderos misteriosos de un pasado.
  Saludos

 3. Milo, jak zwykle wybierasz piękne trasy. O czakramie na Wawelu słyszałam. Może uda mi się w tym roku tam dotrzeć… to sprawdzę działanie:)
  Ach te polskie wody, chciałoby się tam być:).
  Pozdrawiam serdecznie

 4. Witaj Zielona Milo! Bardzo ciekawe miejsce opisujesz. Piękne legendy. Lubię słuchać legend. O Czakramach pierwszy raz słyszę. Pozdrawiam bardzo serdecznie.

 5. To miejsce kojarzy mi się z książką Józefa Ignacego Kraszewskiego „Stara Baśń”. Pamiętam, że kiedyś tam byłem jako dzieciak na kolonijnej wycieczce, a jako już gość po studiach byłem w Kruszwicy służbowo kupując soję w workach na paszę dla zwierząt gospodarskich. Coś mi jednak ci korsarze normańscy pachną Wikingami. Ponoć nawet sam Bolesław Chrobry był Wikingiem.
  Pozdrawiam serdecznie.

 6. Who would have thought that a Hindu Chakra would be found in Poland?! I always enjoy seeing your beautiful photos and learning a little more of your country’s fascinating history.

 7. Gosh your history is so varied and full. Europe is such a wonderful place. I can’t imagine building a city that is all defensive in nature but I guess at times you must live like that. So glad you have the translate button on your blog!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge