Lubelszczyzna, Janowiec, Trasa rowerowa.

Trasa rowerowa biegnąca szlakami i drogami położonymi na terenie Lubelszczyzny, w pobliżu Kazimierza Dolnego, powinna prowadzić przez Janowiec, gdzie znajdują się ruiny zamku magnackiego. Poniżej wpisu umieszczony jest link do filmu, który ilustruje spacer przez to niezwykłe miejsce. Zamek w Janowcu nad Wisłą został wzniesiony w latach 1508 – 1526. Jego fundatorem był Mikołaj Firlej Hetman Wielki Koronny. Zamek przez niemal 300 lat należał do najzamożniejszych i najbardziej wpływowych rodów ówczesnej Rzeczypospolitej: Firlejów w XVI w., Tarłów do poł. XVII w. i Lubomirskich do końca XVIII w. Rozbudowywany w ciągu wieków, stał się jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w ówczesnej Polsce. Autorami i twórcami przemian zachodzących w zamku byli wybitni rzeźbiarze i architekci: Santi Gucci Fiorentino, Giovanni Battista Falcon i Tylman z Gameren. Janowiecki zamek był wielokrotnie miejscem ważnych wydarzeń historycznych i odwiedzin znaczących postaci, częstym gościem w Janowcu był między innymi Jan Kochanowski. W 1606 r. na zamku miało miejsce pojednanie króla Zygmunta III Wazy z marszałkiem wielkim koronnym Mikołajem Zebrzydowskim, przywódcą rokoszu Zabrzydowskiego. W 1656 r. Zamek w Janowcu został ograbiony i spalony podczas najazdu Szwedów pod dowództwem Karola Gustawa. Następnie nastąpiła odbudowa i rozbudowa zamku w stylu barokowym przez rodzinę Lubomirskich, w których posiadaniu znajdował się do pierwszej połowy XVIII w. Pracami w Zamku kierował w tym czasie holenderski architekt Tylman z Gameren. W 1672 r. w pięknych zamkowych salach ucztował król Michał Korybut Wiśniowiecki. Ostatni z Lubomirskich, Marcin, trwoniąc fortunę rodu sprzedał rezydencję w 1780 r. Mikołajowi Piaskowskiemu. Przez cały XIX w. zamek często zmieniał właścicieli, których nie było stać na jego utrzymanie. W latach 1809 – 1813 był zniszczony przez wojska rosyjskie i austriackie. Popadając w ruinę, stał się jednocześnie źródłem pozyskiwania materiałów budowlanych. W 1931 r. ruiny nabył Leon Kozłowski, który był ich ostatnim prywatnym właścicielem przez blisko 50 lat. W 1975 r. zamek kupił Skarb Państwa, przekazując go Muzeum Nadwiślańskiemu w Kazimierzu Dolnym. Obecnie, Janowiecki Zamek wraz z parkiem tworzy wyjątkowy zespół zabytkowy. W okolicach Janowca, Kazimierza Dolnego, znajduje się wiele wspaniałych tras rowerowych, które warto pokonać na rowerze lub pieszo. Zachęcam do odwiedzania Lubelszczyzny, Janowca, Kazimierza Dolnego, poznawania historii, legend i opowieści o tym wspaniałym regionie oraz wyznaczenia nowej trasy rowerowej.

FILM – LUBELSZCZYZNA, JANOWIEC, TRASA ROWEROWA.

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • del.icio.us
 • Mixx
 • Blip
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Wykop
 • Twitter
 • Reddit
 • StumbleUpon

74 thoughts on “Lubelszczyzna, Janowiec, Trasa rowerowa.

 1. El tiempo se da para recorrer estas pistas de rutas que encuentran su belleza en ellas.
  Un abrazo.

 2. Welcome back to blog-land! You do find the most interesting cycling routes — always so beautiful and so much history to discover as well. thank you for sharing your rides. I wish I could be there in reality, but since I cannot, it is great to travel along virtiually!

 3. O, widzę, że „rajd” rowerowy po Polsce rozpoczęty. ;) Z przyjemnością zapoznałam się z Twoim materiałem o Lubelszczyźnie. Tym większą, że akurat Lubelszczyzny nie było mi dane poznać.
  Pozdrawiam serdecznie oraz dziękuję za wizytę! Halszka

 4. Janowiec nad Wisłą znam z czasów, kiedy mój syn bawił się w rycerza. Na zamku odbywały się – pewnie dalej się odbywają – turnieje rycerskie. Pamiętam fantastycznych rycerzy z Ukrainy, Słowacji, którzy gościli na zamku.Co najbardziej mnie zdziwiło to fakt, że ci rycerze to nie byli bardzo młodzi ludzie. Często starsi panowie w fantastycznych strojach rycerskich i oczywiście uzbrojeni. Kiedy byłam tam ostatni raz – około 15 lat temu, bo syn miał wtedy 20 lat – to w Wiśle nie było wody! No, może nie całkiem nie było, ale na pewno było widać dno rzeki. Do dzisiaj to pamiętam. A mój syn już dawno porzucił rycerski stan na rzecz stanu małżeńskiego i ojcowskiego.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:-)

 5. Dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze.
  Cieszę się, że zacząłeś jeździć i pokazujesz nam krajobrazy i historię odwiedzanych miejsc.
  Jak zwykle bardzo ciekawy post.
  Pozdrawiam serdecznie:)

 6. bonjour et merci pour ces superbes photos j’adore la première et ces pierres
  un très bel endroit bise

 7. Kocham Kazimierz Dolny, Janowiec i Małopolski Przełom Wisły. Jeżdżę tam od 40 lat.
  Bardzo się cieszę że znowu jesteś Zielona Milo.
  Serdeczności :-)

 8. Zawsze boleję nad takimi ruinami, bo wiem, że nawet państwo nie jest w stanie ich odbudować. Niestety, takich ruin jest w Polsce bardzo dużo.
  Serdecznie pozdrawiam.

 9. Pewnie wydam Ci się „monotonna”, ale powiem tak jak reszta blogowiczów: Dobrze, że jesteś. Czekaliśmy całą zimę na Ciebie:)
  Zamku nie widziałam i nie wiem, czy kiedykolwiek zobaczę. Ale jest temat do przemyślenia.
  Zamek w Janowcu, podzielił los wielu innych. Najbardziej niszczyli Szwedzi i Rosjanie. Nie było „zmiłuj”.
  Pozdrawiam:)

 10. Ciekawie opisałaś burzliwe losy zamku w Janowcu. Jest to z pewnością miejsce warte zobaczenia. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge